Zapraszamy na Mszę św. roratnią

2016-11-27

W naszym kościele roraty odbywać się będą w każdy wtorek, czwartek i piątek o godz. 17.00 w kościele filialnym

TrochÄ™ historii - znalezione w internecie...

 

RORATY - okreÅ›lenie Mszy przewidzianej na okres Adwentu, od pierwszych sÅ‚ów pieÅ›ni na WejÅ›cie (Introitus) zwanej roratnÄ… (Rorate coeli desuper - Niebiosa, spuśćcie z rosÄ…: Iz 45,8); Msza zwana jest także Missa aurea, Missa de missus. SÅ‚owa te znalazÅ‚y siÄ™ również w Liturgii Godzin jako werset i responsum w Nieszporach, a nastÄ™pnie w Jutrzni. PeÅ‚na historia rorat jest jeszcze nieznana. Badania nad genezÄ… r. podjęła E. Zdeb w pracy Dzieje rorat w Polsce, „Rocznik Teologiczny ÅšlÄ…ska Opolskiego" I (1968) 315-355. OparÅ‚em siÄ™ na tym opracowaniu.

Przypuszcza siÄ™, że rozpowszechnienie rorat w Polsce ma zwiÄ…zek z praktykÄ… znanÄ… w krajach Zachodu. W Polsce najstarsze wzmianki o roratach siÄ™gajÄ… XIII w. Pierwsze formularze znajdujÄ… siÄ™ w ksiÄ™gach liturgicznych cystersów Å›lÄ…skich. Czy zakonnicy ci przejÄ™li praktykÄ™ sprawowania Mszy roratnej skÄ…dinÄ…d, czy też sami, jako czciciele NMP, jÄ… wytworzyli, pozostaje sprawÄ… otwartÄ…. Jest jednak faktem, że w XIV w. roraty znane sÄ… już w caÅ‚ej Polsce, zdobywajÄ… popularność i w XVI w. osiÄ…gajÄ… szczyt rozwoju. StajÄ… siÄ™ wotywÄ… sprawowanÄ… przez caÅ‚y rok w katedrach i kolegiatach, tam gdzie istniaÅ‚y kapele rorantystów. PowstaÅ‚a nawet sekwencja Mittit ad Virginem. W niektórych regionach sprawowane byÅ‚y poza Adwentem tylko w niektóre dni. Także po Soborze Trydenckim potwierdzono ten przywilej dla Polski (Urban VIII, zatwierdzenie uchwaÅ‚ synodu piotrkowskiego w 1628; 29.1.1752 specjalny dekret uprawniajÄ…cy do odprawiania rorat przez caÅ‚y czas Adwentu). Do rozpowszechnienia siÄ™ rorat przyczyniÅ‚y siÄ™ fundacje, ich zaÅ› upadek powodowaÅ‚ powolne (od XVI w.) redukowanie wotywy do okresu Adwentu. Poszczególne diecezje uzyskaÅ‚y tymczasem od Stolicy Apostolskiej różne przywileje zwiÄ…zane z odprawianiem rorat. Kard. Stefan WyszyÅ„ski ujednoliciÅ‚ tÄ™ praktykÄ™ dla caÅ‚ej Polski (dekrety w 1957, 1961).

Trudny pozostaje problem samego formularza mszalnego. Wydaje się on posiadać pewne związki ze świętem Zwiastowania obchodzonym w Adwencie (18 grudnia) w środę Dni Kwartalnych Modlitw (Suche Dni). Formularz z 18 grudnia powtarza się w mszałach z IX-XII w. Używany był 18 grudnia (tzw. Missa de exceptione = conceptione) lub przez cały tydzień przed Narodzeniem Pańskim (in hebdomada ante natale Domini), albo też jako Msza codzienna w Adwencie. Msza w środę Dni Kwartalnych była bardzo ceniona, nazywano ją Missa aurea (w XIII w.). Tę Mszę stosowano jako wotywę o NMP. Pierwsza wzmianka pochodzi z klasztoru św. Gotharda w Hildesheim. Wydaje się, że świętowanie Zwiastowana Pańskiego, okres exceptio, wyraziło się i skonkretyzowało w formie wotywy o NMP. Roraty odprawiano przez 9 dni bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem. Taki zwyczaj przyjął się w Holandii, Francji. Inne kraje (Niemcy, Czechy, Polska) rozciągnęły wotywę na cały Adwent.

Roraty w Polsce sprawowano przy bardzo dużym udziale wiernych mimo wczesnej godziny celebracji (6-6.30; Kraków 7.00 lub 8.00, w pewnym okresie nawet 13.00, PoznaÅ„ 6.30). Liczba uczestników byÅ‚a jednym z gÅ‚ównych argumentów w proÅ›bie o pozwolenie na wotywÄ™.

A. Verheul, De Goldene Messe, TL 36(1952)304-310; E. Zdeb, Dzieje rorat w Polsce. „Rocznik Teologiczny ÅšlÄ…ska Opolskiego" 1(1968) 315-355.

w: Leksykon Liturgii. Oprac. Bogusław Nadolski TChr. Wyd. Pallottinum. Poznań 2006, s.1315n.

źródło: Jasnagora.com



treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.parafialubowo.pl/wiadomosc,zapraszamy-na-msze-sw-roratnia.html