Boże Narodzenie

2014-12-21

Pytanie o sens Bożego Narodzenia....

ks. Marek Dziewiecki

Pytanie o sens Bożego Narodzenia


Najbardziej zdumiewajÄ…cym wydarzeniem w historii ludzkoÅ›ci nie byÅ‚ dzieÅ„, w którym Bóg podzieliÅ‚ siÄ™ swojÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…, stwarzajÄ…c czÅ‚owieka na swój obraz i podobieÅ„stwo, lecz dzieÅ„, w którym z miÅ‚oÅ›ci do czÅ‚owieka On sam staÅ‚ siÄ™ jednym z nas. TÄ™ najbardziej niezwykÅ‚Ä… wiadomość sÅ‚yszymy już od dzieciÅ„stwa i dlatego grozi nam to, że staniemy siÄ™ coraz mniej otwarci na odkrycie sensu najważniejszego wydarzenia w dziejach czÅ‚owieka. Wtedy Boże Narodzenie zaczniemy traktować jak jeszcze jednÄ… z wielu miÅ‚ych tradycji. W konsekwencji pod choinkÄ… bÄ™dÄ… pojawiać siÄ™ coraz liczniejsze i coraz droższe prezenty, ale miÄ™dzy nami zabraknie tego Boga, który w prezencie ofiarowaÅ‚ czÅ‚owiekowi samego siebie.

Bóg nie czyni nigdy czegoÅ›, co jest zbÄ™dne. JeÅ›li Niewidzialny Bóg staÅ‚ siÄ™ WidzialnÄ… MiÅ‚oÅ›ciÄ…, to znaczy, że Jego przyjÅ›cie do nas w ludzkiej naturze ma sens i że jest dla nas sprawÄ… życia lub Å›mierci. Jednak znaczenie Bożego Narodzenia mogÄ… odkryć jedynie ci spoÅ›ród nas, którzy odważnie szukajÄ… odpowiedzi na pytanie: do kogo przychodzi Ten, którego wyczekiwaÅ‚a ludzkość, kim On jest oraz jaki jest sens Jego przyjÅ›cia do nas?

Syn Boży staÅ‚ siÄ™ czÅ‚owiekiem po to, by poÅ›ród nas nie byÅ‚o już wiÄ™cej ani przeÅ›ladowców, ani mÄ™czenników. Niewidzialny Bóg staÅ‚ siÄ™ widzialnÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… po to, by także miÅ‚ość miÄ™dzy ludźmi staÅ‚a siÄ™ odtÄ…d widzialna i niezawodna. Bóg przyszedÅ‚ do nas chociaż wiedziaÅ‚, że zostanie okrutnie skrzywdzony przez „wielkich” i „oÅ›wieconych” tego Å›wiata. PrzyszedÅ‚ na ZiemiÄ™, bo marzy o tym, by ludzie, których obdarzyÅ‚ wolnoÅ›ciÄ…, znowu stali siÄ™ podobni do Niego. NajwiÄ™kszym marzeniem Boga jest Å›wiÄ™ty czÅ‚owiek, gdyż za to marzenie Syn Boży oddaÅ‚ życie.

„Naród kroczÄ…cy w ciemnoÅ›ciach ujrzaÅ‚ Å›wiatÅ‚ość wielkÄ…; nad mieszkaÅ„cami kraju mroków Å›wiatÅ‚o zabÅ‚ysÅ‚o” (Iz 9, 1) – tym stwierdzeniem rozpoczyna siÄ™ liturgia sÅ‚owa w Noc Bożego Narodzenia. Wszystko, co Bóg stworzyÅ‚, byÅ‚o dobre. Stwórca postanowiÅ‚, że koronÄ… stworzenia bÄ™dzie czÅ‚owiek i dlatego obdarzyÅ‚ nas nie tylko życiem, ale też Å›wiadomoÅ›ciÄ… i wolnoÅ›ciÄ…. Jednak już na poczÄ…tku historii ludzie ulegli pysze i naiwnoÅ›ci, typowej dla czÅ‚owieka naszych czasów! Postanowili bowiem „poprawić” Boże dzieÅ‚o stworzenia. Wmówili sobie, że wÅ‚asnymi siÅ‚ami odróżniÄ… dobro od zÅ‚a i że sami bÄ™dÄ… jak bogowie. Szybko i boleÅ›nie przekonali siÄ™ o tym, że wÅ‚asnymi siÅ‚ami potrafiÄ… jedynie pomieszać dobro ze zÅ‚em, krzywdzić samych siebie i innych ludzi oraz w popÅ‚ochu chować siÄ™ przed Bogiem.

Bóg marzy o tym, by każdy z nas byÅ‚ kimÅ› Å›wiÄ™tym. ÅšwiÄ™ty to ktoÅ›, kto uczy siÄ™ kochać mimo tego, że w swym czÅ‚owieczeÅ„stwie nadal doÅ›wiadcza wÅ‚asnej niedoskonaÅ‚oÅ›ci. ÅšwiÄ™tość to dla chrzeÅ›cijanina najpiÄ™kniejsza normalność. To arystokracja czÅ‚owieczeÅ„stwa.

 

autor ks. dr Marek Dziewiecki – adiunkt Uniwersytetu KardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego, psycholog i duszpasterz, autor publikacji z zakresu psychologii wychowania i pedagogiki

źródło:



treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.parafialubowo.pl/wiadomosc,boze-narodzenie.html